środa, 10 maja 2017

MOJE PASSIFLORY CZ.3 (CAERULEA)

 Pomimo tego, że pisałem już wiele postów o passiflorach, nie zamierzam na tych kilku postach (i passiflorach) zaprzestać, więc przygotujcie się na kolejne posty o tym ślicznym pnączu (1).
 Wykiełkowała passiflora caerulea. Nasiona mam z Carrefoura, gdzie kupiłem je za około 3 złotych. Można je dostać także w internecie oraz kupić sadzonki w supermarketach lub sklepach ogrodniczych. Jeśli się naprawdę chce, to się znajdzie !
 Nasiona wysiałem do włókna kokosowego. Wspomnę tylko, że z około 20 nasion wykiełkował tylko 2, czyli 10%. Jest to trochę mało... Z nasion pozyskanych bezpośrednio z owocu zazwyczaj kiełkowało 90%... Zapewne świeżość i zdolność do kiełkowania nasion passiflory jest powiązana z czasem wyjęcia z owocu. Może powtórzę eksperyment z sokiem pomarańczowym...


Dorosła passiflora niebieska ma 5-klapowane liście (zob. słownik). Ta moja to dopiero dzieciątko, więc jeśli za 2 miesiące pojawią się nawet 2-klapowane to będę bardzo zadowolony! Z kolei inna męczennica, Passiflora edulis już wytworzyła 3 klapowane liście!
Jak tylko trochę podrośnie i wypuści "wąsy", będę musiał jej dać jakąś podporę (bambusa) do wspinania.

Tymczasem kilka dni temu wyrosła kolejna :)

SŁOWNIK:

(1) pnącze: roślina wymagająca podpory, niewykształcająca grubego pnia, o dość wiotkiej łodydze. Rośnie szybko na długość, bo pnie się do światła.

P.S. : pamiętajcie, że jeśli nie rozumiecie jakiegoś słowa danej rośliny, zajrzyjcie do dzikiego słownika na stronie głównej: tłumaczę tam prostymi słowami trudniejsze słowa :)

LOSOWY POST:

  • MORINGA OLEJODAJNA - CIEKAWE DRZEWO
    23.02.2020 - 0 Comments
    Wspominając post o drzewie cudów, chciałbym go skompletować dodając co nieco wiedzy zdobytej poprzez doświadczenie oraz podróż. Spotkałem moringę wiele razy w środowisku naturalnym podczas mojej podróży na wyspę Reunion. Moringa…
  • PALMA MATUZALEM - PIERWSZY ŻYJĄCY DAKTYLOWIEC Z JUDEI OD 2000 LAT
    23.11.2020 - 1 Comments
      Kiedy rozmawiam ze znajomymi o roślinach, nieraz porównuję je do ludzi na różnych płaszczyznach pokazując, czym się różnimy. Gdy w grę wchodzi czas, dość przemawiającym przykładem jest cudowny przypadek palmy, którą ochrzczono…
  • RZYMSKA FLORA, CZYLI TAM GDZIE PIĘKNO ROŚNIE NA DRZEWACH
    01.04.2017 - 8 Comments
     W zeszłym tygodniu byłem we Włoszech, a konkretnie w stolicy: Rzymie! Miałem się zająć zwiedzaniem ruin i kamieni, jednak moją uwagę przykuwały kompletnie inne rzeczy, a mianowicie włoska roślinność. Jeśli kiedykolwiek byliście w tym…
  • NOWE NASIONA, NOWE ROŚLINY CZ.7: TAMARYNDOWIEC - JAK GO UPRAWIAĆ?
    05.11.2017 - 0 Comments
     Tamaryndowiec indyjski (Tamarindus indica) jest typową tropikalną rośliną: piękną, zieloną i mającą śliczne kwiaty owocujące pysznymi strąkami. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae), przez co jest spokrewniony z naszym grochem, bobem i…
  • ŻELAZOWA WOLA ZIMĄ
    12.01.2019 - 0 Comments
    W zeszłą sobotę pojechałem do Żelazowej Woli na noworoczny recital fortepianowy. Bardzo lubię jeździć do Dworku Fryderyka Chopina, który w każdym miesiącu wygląda zupełnie inaczej. Cały ten teren, cała ta wieś jest otoczona pewną magiczną aurą.…