niedziela, 14 maja 2017

PRZESADZAĆ PALMĘ: JAK I KIEDY?

Wiele osób naprawdę przesadza, gdy mówi o przesadzaniu palmy. Nie ma z czego robić afery! Wystarczy przeczytać ten post i już masz wystarczający poziom wtajemniczenia :)
Jakiś czas temu kupiłem w obi dużą palmę Areca. Lub Areka, palma motylkowa, żółta palma, Dypsis lutescens, Areca lutescens, Chrysalidocarpus lutescens... Ludzie, ta palma ma więcej imion od Jamesa Bonda! Należy do rodziny arekowatych (cóż za zbieg okoliczności!), Arecaeae. Znana głównie ze swoich działań, czyli oczyszczania powietrza i masowej produkcji tlenu.

Jak tylko kupujecie dużą roślinę w ogrodniczym, należy natychmiastowo ją przesadzić, szczególnie gdy doniczka jest mała. Dlaczego? Podłoże często jest torfowe, co zapewnia roślinie szybki wzrost, ale zasoby mineralne szybko się kończą, w wyniku czego roślina rośnie coraz wolniej a nieraz zamiera. Dlatego warto przesadzać roślinki :) Poza tym, kto woli taką brzydką plastikową doniczkę od pięknej, ceramicznej, dużej donicy? 

Będziemy się odsyłać do powyższego schematu. Narysowałem na nim w skrócie wszystko, co powinieneś wiedzieć. Jeśli masz taką możliwość, radzę Ci robić cały przedstawiony "zabieg" na trawniku, aby ziemia ani nie nabrudziła, ani się nie zmarnowała.

 
Krok 1.

Kup wszystkie potrzebne materiały: doniczkę (najlepiej wąską i wysoką), ziemię uniwersalną, włókno kokosowe (np. cocogrunt), keramzyt, piasek i perlit. 

  

  Krok 2.

Wsyp na sam dół doniczki minimum 4 cm drenażu, czyli keramzytu zmieszanego z bardzo małą ilością ziemi.  

 Krok 3.

Przygotuj mieszankę podłoża: ziemia + włókno kokosowe + perlit + piasek w proporcjach 2:2:1:1
I wsyp go trochę do donicy. 

Krok 4.

Wsadź palmę wraz z bryłą korzeniową i całą ziemią z poprzedniej doniczki, wypełnij boki uprzednio przygotowaną mieszanką podłoża. 

 Krok 5. 

Wysyp na wierzch 2 cm keramzytu, aby woda, którą podlejesz  palmę mogła odparować i nawilżyć liście palmy. 

Krok 6.
 
Podlej palmę i zrób jej mały prysznic :)


Efekt: 
 
 
Jeśli jeszcze nie masz palmy, zachęcam Cię do posadzenia daktylowca :) Jest to najbardziej "dostępna" palma i może się nawet okazać, że masz jej nasiona w domu! Wystarczy mieć daktyle. Nieważne, jeśli są stare, bo mogą nawet wykiełkować po 2000 latach, tak jak wykiełkowało nasiono palmy Matuzalem z wymarłego już gatunku. W idealnych warunkach (jeśli mieszkasz na przykład we Włoszech! ), może kiedyś doczekasz się kwiatu...
W innym wypadku polecam Ci zapoznać się z resztą palm i nacieszyć oko ładnymi zdjęciami lub przejść do konkretu w w sprawie zakupów... ;)
Powodzenia w uprawie! Jeśli chcesz się podzielić zdjęciami swojej palmy, możesz to zrobić publikując je na stronie bloga na facebooku lub oznaczając @dzikiparapet w poście na instagramie :)

LOSOWY POST:

  • PIĘKNA PASSIFLORA PO LECIE
    15.10.2017 - 0 Comments
     Koniec lata, zacznę roślinne podsumowanie. Tym razem zacznę od pięknego, królewskiego pnącza passiflora edulis znanej jako marakuja. Jest to męczennica jadalna po polsku, pisałem o niej wiele razy (link do ostatniego posta o…
  • ALOE HUMILIS ROŚNIE PRAWIE DWA LATA NA PARAPECIE
    27.01.2019 - 0 Comments
    Niektórymi roślinami się jakoś specjalnie nie zajmuję. Po prostu rosną sobie, czasem je tylko podlewam. Może jeśli ich wielkość będzie aż rzucać się w oczy to przesadzę. Tak to właśnie było z aloesem niskim, który kupiłem w lutym 2017. Od tego…
  • PAPRYKA W METRUM 2/4 - HABANERO
    01.03.2017 - 0 Comments
    Jedliście już habanero? Jakie macie związane z tym wspomnienia? Z doświadczenia wiem, że potrafią być one dość zabawne dla słuchaczy :) Jeśli spotykasz się z habanero po raz pierwszy, już tłumaczę... Papryka habanero (Capsicum chinese) jest…
  • KIEŁKUJĄCE NASIONA KARŁATKI NISKIEJ
    23.11.2017 - 0 Comments
    Poznałem kolejną metodę na wykiełkowanie nasion palmy w domowych warunkach zupełnie przez przypadek. Jest to metoda niesamowicie prosta, idealna dla leniuchów.  Nasiona dostałem od przyjaciółki Julki, która na wakacjach była w San Marino.…
  • ROZMNAŻANIE WEGETATYWNE ZAKIOKULKASA
    05.02.2018 - 0 Comments
     Zamiokulkas zamiolistny - legenda polskich miast wśród roślin doniczkowych, gdzie zdecydowanie króluje. Znany ze swoich zalet, jakimi jest trwałość i łatwość w utrzymaniu. Zamioculcas zamiifolia, błędnie nazywany przez wiele osób "ZAMIA"…