piątek, 2 grudnia 2016

ANANASY Z NASION



Hej,
prowadzenie tego bloga zacznę od posta o ananasach - jedne z moich ulubionych roślin, owoców w sumie też :) Zawsze kiedy wspominam znajomym o ananasach jako roślinie mają sceptyczny głos i mówią:

"w naszym klimacie, to ci nic nie wyrośnie, szkoda pracy"- a właśnie, że nie! ananasy są niesamowitymi roślinami, wyglądają jakby cały owoc się krył pod ziemią, i mimo małego rozmiaru, dają bardzo dużo radości i satysfakcji. Za wysiew ananasów zabrałem się dotychczas dwa razy. Wprawdzie jest kilka metod otrzymania tej rośliny.

 

Pierwsza metoda polega na ukorzenieniu rozety ananasa. Żeby otrzymać roślinę, trzeba mieć przede wszystkim zdrowy owoc i niezbyt zniszczoną rozetę - rzadko na taką trafiam: najczęściej liście z wnętrza rozety wypadają i są podgniłe. Jeszcze nigdy mi się nie udało ukorzenić rozety, a próbowałem kilka już razy... Dzisiaj trafiłem na bardzo ładny owoc, więc obrałem kilka liści i wsadziłem rozetę do doniczki z mieszanką ziemi i nawozu ukorzeniającego. Zobaczymy co z tego wyjdzie. 
Druga metoda to wysianie nasion. Robiłem eksperymenty, co najlepiej wychodzi. Posadziłem w trzech doniczkach po tyle samo nasion do różnych typów podłoża.
 - niemoczone nasiona do włókna kokosowego 
 - moczone 48h nasiona w wodzie do mieszanki ziemi, perlitu i keramzytu
 - moczone 48h nasiona w wodzie do mieszanki ziemi i włókna kokosowego

Ananasy wyrosły po 2-3 miesiącach z nasion, które były uprzednio moczone. Doniczki zastąpiłem przezroczystymi pojemnikami po jogurtach i przykryłem przezroczystymi kopułami, ponieważ ananasy lubią światło! Uważam, że podłoże nie ma wielkiego znaczenia podczas kiełkowania, ale ważne jest, aby była duża wilgotność i dostęp do światła.

Powodzenia!

LOSOWY POST:

  • HISTORIA ,,TAJMEMNICZEJ WYSPY' JULIUSZA VERNE'A ORAZ INNYCH KSIĄŻEK, KTÓRYCH NIGDY NIE PRZECZYTAŁEM...
    20.04.2020 - 0 Comments
    Jak miałem 10 lat, byłem fanem powieści Juliusza Verne'a i pewnego dnia poprosiłem rodziców o to, aby mi kupili ,,Tajemniczą Wyspę'', którą sobie od dawna wypatrzyłem na półkach empiku. Tak się złożyło, że nie przeczytałem tej książki aż do…
  • JAK ROZMNAŻAĆ PASSIFLORĘ WEGETATYWNIE
    05.08.2017 - 0 Comments
    Mam nadzieję, że bardzo polubiłeś passiflorę i że Cię do niej przekonałem! Pokażę w tym poście jak ją rozmnażać wegetatywnie, czyli nie za pomocą nasion. Poleca się bardziej tą metodę niż poprzez wysiew nasion, ponieważ tak otrzymana passiflora…
  • ROŚLINA DLA ZAPOMINALSKICH - PODLEWAJ RAZ NA MIESIĄC
    22.06.2017 - 0 Comments
     Sansewieria nie bez powodu otrzymała miano "żelaznej damy". Moglibyśmy ją nawet nazywać Margaret :) W każdym razie wreszcie udało mi się ją rozmnożyć! Niby ta sansewieria jest taka płodna, ale w rzeczywistości próbowałem ją rozmnożyć…
  • DZBANECZNIK DZBANKUJE!
    02.10.2018 - 0 Comments
     Tyle na to czekałem, aż w końcu polubiłem Nepenthes jako roślinę doniczkową z dekoracyjnymi... liśćmi! Dzbanecznik, roślina owadożerna znana przede wszystkim ze swoich ozdobnych, żądnych krwi dzbanków. W naturze pnącze rosnące w tropikach…
  • CO PIORĄ ORZESZKI PIORĄCE ?
    04.02.2017 - 4 Comments
    Co Wam mówi nazwa orzechy piorące? Jak pierwszy raz usłyszałem ich nazwę, wyobraziłem sobie puszkę orzeszków ziemnych solonych szorujących ubrania. A czym są naprawdę?  Orzechy piorące są owocem tak zwanego drzewa mydlanego (Sapindus…