niedziela, 1 marca 2020

WIOSNA W OGRODZIE

 Wiosnę już mocno czuć w powietrzu: promienie słońca grzeją twarz a dzień jest coraz dłuższy! W moim ogrodzie spotkałem ciekawe oznaki tej dość wczesnej wiosny w tym roku.

 Pierwszym zaskoczeniem było ujrzenie młodej sadzonki jarmużu, która sama się zasiała w doniczce z granatem z nasion, które wydal mój zeszłoroczny jarmuż.
 Sadzonki jarmużu również są w bardzo dobrym stanie.
Ujrzałem też rosnące truskawki.
 Bardzo ładnie też odbiły róże.

Bezproblemowo przezimowały moje juki z nasion już drugi rok w doniczce (może dobrze by było je przesadzić...).

 Co ciekawe różne cebule zaczęły wypuszczać pędy. Zazwyczaj u mnie działo się to zdecydowanie później o 2 tygodnie a nawet miesiąc!

 Największą niespodzianką były chyba bambusy - Moja fargesia scabrida 'Asian Wonder' wypuszcza już tegoroczne pędy! Sasa palmata, czyli najdelikatniejsza z odmian, które posiadam również miewa się w świetnej formie i dumnie nosi swe mocno zielone liście.
Za każdym razem, gdy patrze na bambusy w ogrodzie przypomina mi się długi okres kopania dziury w ogrodzie na wkopanie bariery korzeniowej.
W tym roku wiosna zawitała bardzo wcześnie. Zimy praktycznie nie było - ani długotrwałego śniegu, ani 15-stopniowego mrozu... Co dalej? Czy będziemy mogli uprawiać śródziemnomorskie gatunki w naszym gruncie? A co z gatunkami zwierząt, ptactwa i owadów...? najbliższa przyszłość bardzo ciekawie się zapowiada!

Tymczasem tych, co przygotowują rozsady na nowy sezon zapraszam do poczytania o sposobach organizacji parapetu. W innych postach dzielę się metodami takimi jak grupowa kiełkowalnia czy przegrodowa kiełkowalnia.

Tych, co chcą poznać nowe gatunki zapraszam do przeglądu nowych nasion.

Szczęśliwej wiosny!

Cyprian

LOSOWY POST:

  • AJURWEDYJSKI NAPAR NA DOBRY POCZĄTEK DNIA
    28.09.2017 - 0 Comments
    Nic nie wiedząc, stosujemy ajurwedę. Nieświadomie, bardzo często - tak to już jest. Daję dziś przepis na przepyszny, całoroczny ajurwedyjski złoty napój. Złoto tego napoju polega na obecności kurkumy: pomarańczowo-żółtego kłącza, bardzo podobnego…
  • BAWEŁNA INDYJSKA - A JEDNAK SIĘ UDAŁO
    26.11.2017 - 0 Comments
    Hej! Czas przyszedł na post, który obiecałem: o bawełnie indyjskiej, posadzonej tego lata.  Gossypium herbaceum znany jako bawełna indyjska, czyli cotton (z arabskiego qutuun) jest dość dużym krzewem, którego owoce są najczęściej używanym…
  • TAMARILLO NA DOPALACZACH?
    22.03.2017 - 0 Comments
     Hej! Jak mija Wam tydzień? W chwili obecnej jestem w Rzymie i podziwiam różnorodne rośliny :) Mimo że o cyfomandrze grubolistnej nie zamierzałem wspominać w tym miesiącu, zasłużyła na szczególną uwagę! Tamarillo mają już prawie 4…
  • MOJE PASSIFLORY CZ.3 (CAERULEA)
    10.05.2017 - 0 Comments
     Pomimo tego, że pisałem już wiele postów o passiflorach, nie zamierzam na tych kilku postach (i passiflorach) zaprzestać, więc przygotujcie się na kolejne posty o tym ślicznym pnączu (1).  Wykiełkowała passiflora caerulea. Nasiona mam z…
  • MONSTERA DZIURAWA - CELEBRYTKA
    02.02.2021 - 0 Comments
    Monstera dziurawa jest celebrytką spośród roślin doniczkowych i z całą pewnością zasługuje na uwagę chociażby z tego powodu. Zyskała swoją sławę już w osiemnastym wieku, gdy była uprawiana w angielskich szklarniach ze względu na kwiaty i owoce. To…