środa, 22 lutego 2017

MARANTA, KRÓLOWA AMAZONII

 Zanim się rozpiszę na temat tej byliny (1), zastanówcie się: dlaczego kliknęliście w ten post? Chodzi o nazwę, treść, czy co najbardziej prawdopodobne zdjęcie blaszki liściowej maranty?  Moja koleżanka mówi "wyglądają jak matcha latte".
Bardzo się z tego uśmiałem! Ale w końcu każdy widzi co chce :)) Ja widzę piękną, egzotyczną bylinę z rodziny marantowatych (Marantaceae). 
Ta roślina o pięknym ubarwieniu liści.

Swoją drogą, nazwy rodzin w botanice zawsze się kończą na -aceae (w łacińskiej nazwie). Wywodzi się to z łaciny, w której aceae znaczy zgrupowanie :) Dobrze wiedzieć takie rzeczy!

 Wrócmy do naszej bohaterki. W sumie można by nazywać ją po męsku maranta, ponieważ jej nazwa wywodzi się od włoskiego botanika Bartolomeo Maranta (XVI wiek), który pracował w neapolitańskim ogrodzie botanicznym, był pisarzem oraz lekarzem. Jak widać, w tamtych czasach nie wszyscy byli związani z jednym konkretnym kierunkiem nauki :)

Maranta rośnie w lasach tropikalnych położonych między południowym Meksykiem a północną Argentyną. Lubi miejsca widne, ale bezpośrednie słońce kaleczy koloryt jej liści. Jest rośliną pnącą, lubi się rozkładać po bokach. Wiosną będę musiał ją przesadzić do płytszej ale szerszej doniczki. Jak ją zakupiłem, zastanawiałem się jak wyglądają liście w czasie rozwoju, dlatego poświęcę im kilka linijek :)


 Piękne liście maranty są owalne lub eliptyczne, osiągają do 12 cm długości. Od spodu są różowo-fioletowe. Poniżej przedstawiam jak się rozwijają krok po roku:


1. liść pojawia się jako cienki rulonik             2. powoli się "odkręca"

 3. rulon jest coraz szerszy                               4. Liść jest całkowicie odwinięty
 
 Maranta jest piękną rośliną - polecam i zachęcam do zakupu! Dodatkową korzyścią z posiadania maranty jest fakt, iż filtruje ona dla powietrze z alehydu mrówkowego (metanal) - silnej trucizny szkodliwej dla ludzi.



fioletowy kolor spodu liści maranty 

SŁOWNIK:

(1) bylina:
roślina żyjąca dłużej niż dwa lata


LOSOWY POST:

  • JAK POSADZIĆ I UPRAWIAĆ MANGO INDYJSKIE?
    06.07.2017 - 0 Comments
     Już o mango pisałem dość dużo, ale dobrego nigdy na wiele! Tym bardziej, że z czasem nabiera się doświadczenia! A więc zapraszam na kolejny post o mango indyjskim - Mangifera indica po łacinie. Mango nie jest takie proste w uprawie, jak to…
  • PIELĘGNACJA GUJAWY
    25.11.2017 - 1 Comments
    Jedna z moich ulubionych: coraz bardziej jestem z niej dumny i patrzę się na jej coraz to większe liście. Łodyga już od dawna zdrewniała i zaczyna się pięknie łuszczyć. Oto gujawa. Psidium gujava jest tropikalnym średniej wielkości drzewem, które…
  • ROŚLINA DLA ZAPOMINALSKICH - PODLEWAJ RAZ NA MIESIĄC
    22.06.2017 - 0 Comments
     Sansewieria nie bez powodu otrzymała miano "żelaznej damy". Moglibyśmy ją nawet nazywać Margaret :) W każdym razie wreszcie udało mi się ją rozmnożyć! Niby ta sansewieria jest taka płodna, ale w rzeczywistości próbowałem ją rozmnożyć…
  • JAK POZYSKAĆ NASIONO MANGO?
    17.12.2016 - 0 Comments
    Hej, dzisiaj pokażę Wam moją kolejną roślinę, czyli mango. Z owocem mango mamy generalnie dobre skojarzenia - mało w życiu spotkałem osób, które nie lubią tego pysznego owocu. Na internecie znajduje się dużo metod, jak wysiać mango, kilka…
  • HISTORIA PEWNEGO KWIATKA
    28.10.2018 - 0 Comments
       Ten rok był owocny i obfity jeśli chodzi o pewne rośliny. W zeszłym roku sadziłem hibiskusa latem i niestety nie zdążył mi zakwitnąć, poległ na pączkach kwiatowych. Jednak w tym roku jest zupełnie inaczej, albowiem późnym latem zebrane…