sobota, 4 lutego 2017

CO PIORĄ ORZESZKI PIORĄCE ?

Co Wam mówi nazwa orzechy piorące?
Jak pierwszy raz usłyszałem ich nazwę, wyobraziłem sobie puszkę orzeszków ziemnych solonych szorujących ubrania. A czym są naprawdę? 
Orzechy piorące są owocem tak zwanego drzewa mydlanego (Sapindus mukorossi). Zerwane z drzewa są łuskane i suszone. Są dość lepkie i mają specyficzny, lekko fermentacyjny zapach. O tym w jakim celu i jakie są z nich korzyści już zaraz. 

Sapindus mukorossi jest drzewem pochodzącym z rejonu Indii i Nepalu. Należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Występuje na wysokich terenach, między innymi na zboczach Himalajów. Rocznie może wydać 30-35 kilogramów owoców.

Owoce drzewa mydlanego są piorące ponieważ zawierają dużo saponiny: środka, który przy kontakcie z wodą tworzy pianę oraz jest baktorio i grzybobójczy. Naturalnie chroni drzewo przed szkodnikami. Można ich używać w praniu, pralce, pod prysznicem oraz praktycznie w każdej części domu. Pokażę Wam kilka sposobów, jak można użyć orzeszki piorące.


Pranie 

To jest najbardziej powszechny sposób wykorzystania  tych owoców. Potrzebny nam będzie materiałowy woreczek (często sprzedawany razem z orzechami) oraz olejek eteryczny (najlepiej naturalny). Wrzucamy ok. 10 łupin orzechów do worka oraz skraplamy to olejkiem eterycznym (np. cynamonowym), w zależności od tego, jak bardzo chcemy, żeby nasze pranie pachniało. Wiążemy worek, aby nic nie wypadło i wrzucamy do pralki razem z praniem.

Szampon lub płyn do mycia podłóg, szyb, okien albo jeszcze środek przeciw szkodnikom


Tak. Z orzeszków piorących można przygotować szampon, i płyn zastępujący wszyt. Jest to zaskakujące, że z jednej receptury, można stworzyć tyle pożytecznych środków. Zrobimy to za pomocą wywaru.


Jak przygotować wywar?

Zalejmy 15-20 skorupek orzeszków wrzącą wodą. Zostawmy chwilę, po czym gotujmy 10-15 min na wolnym ogniu. Pod koniec dodajmy olejek eteryczny, który wybraliśmy. Zostawmy do ostudzenia, po czym zagotujmy jeszcze raz. Gotowy wywar przelejmy do butelki z pompką.

Pamiętajmy, że korzystając z orzeszków piorących robimy korzyści sobie oraz środowisku. Nie zawierają one chemii i są wydajne. Pomyślmy o tym, że wszystkie środki chemiczne jak domestos czy meglio wpływają w ziemię, potem bezpośrednio przez wodę lub za pośrednictwem warzyw i owoców to wszystko jemy. Uśmiechnijmy się takim środkom jak orzeszki piorące. Może nie będą aż tak wybłyszczały jak chemia, więc nie zniechęcajcie się od razu, bo praktyka czymi mistrza: żeby dobrze korzystać z tych orzechów, trzeba umieć :) A inaczej niż z doświadczenia się nie nauczymy :)Pozdrawiam wszystkich i życzę powodzenia!

Follow my blog with Bloglovin

LOSOWY POST:

  • Jak wybrać doniczki do swojego mieszkania? Jakie doniczki są najmodniejsze?
    20.02.2020 - 0 Comments
    Rośliny doniczkowe szturmem wdarły się do naszych mieszkań. Powróciły w wielkim stylu, zachwycając wszystkich miłośników zielonego. Roślinność, co udowodnione, ma ogromny pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, ale też nasze zdrowie. Zieleń…
  • SŁOWIAŃSKIE CIACHO TRDELNIK
    04.08.2017 - 0 Comments
    Moja mama mawia: "najlepszym zapachem jest zapach ciasta drożdżowego". W pełni się zgodzę. Bo zapach pieczonego trdelnika z rana daje chęć wstania i chwytania dnia! Pierwszy raz zetknąłem się z tym słowiańskim ciastem w budce przed centrum…
  • KIWANO Z DONICY, DLA TYCH CO BOJĄ SIĘ EGZOTYKI W OGRODZIE
    25.09.2017 - 0 Comments
    Nie wiem, czy pamiętasz, czym jest kiwano (jeśli nie, przeczytaj sobie to). W każdym razie poleciało w górę, na boki, w dół, w każde strony tak, że HO HO! W gąszczu liści mogę naliczyć więcej niż 5 owoców, jeden już znajduje się w kuchni na…
  • HOJA KERRI - KWITNIENIE I UPRAWA
    25.08.2019 - 0 Comments
    Gdy już się roślinę rozmnoży, uzyska, należy się nią odpowiednio zająć. A skąd wiedzieć, jab? Należy zajrzeć głeboko w korzenie każdej rośliny. W sensie dosłownym oraz figurowym. Ponieważ potrzebne nam informacje co do stanu konkretnej rośliny,…
  • HABANERO SZYKUJE SIĘ DO KWITNIĘCIA.
    24.06.2017 - 0 Comments
     Troszkę te habanero ucierpiały podczas tej zimy... Zresztą jak wiele moich roślin, głównie dlatego, że wysiewałem je w listopadzie! Dla niewtajemniczonych tłumaczę, że najlepsza pora na siew to wiosna, maksymalnie lato, ale jesień i zima:…