środa, 8 kwietnia 2020

PRZYGOTOWANIE ŻELU Z ALOESU ORAZ PRZEPIS NA NAPÓJ ALOESOWY

Żel z aloesu to świetny surowiec, mający wiele zastosowań (kosmetycznych, medycznych jak i gastronomicznych). Opiszę dziś sposób, w jaki należy przygotować taki właśnie żel. Następnie podzielę się przepisem na napój aloesowy.
Przedstawiałem już aloes zwyczajny (Aloe vera) w osobnym poście

Pochodzenie aloesu
Po pierwsze, należy znaleźć roślinę o pewnym pochodzeniu. Nie polecam robić żelu z aloesu kupionego w sklepie ogrodniczym, ponieważ nie wiadomo w jakim podłożu rósł oraz czym był nawożony. Polecam szukać starych aloesów w zaprzyjaźnionych domach, u starszych osób, znajomych… Najlepiej znaleźć roślinę, która w danym miejscu rośnie od dłuższego czasu. Sam mam szczęście móc uprawiać aloesy rosnące w mojej rodzinie od ponad 50 lat.

Przygotowanie liści
Wykorzystujemy żel aloesu, czyli środek liści. Zielonej skóry nie wykorzystujemy, ponieważ zawiera alainę, która w większych ilościach jest toksyczna i ma działanie przeczyszczające. 
Gdy zetniecie lub zerwiecie liść z rośliny może polecieć żółty sok. Ten żółty sok nadaje gorycz oraz jest drażniący. Tak więc jeśli jest go dużo można zostawić ścięte liście w misce z wodą na godzinę tak, aby sok wypłynął.
Otrzymanie żelu
Następnie musimy oddzielić skórę od żelu. To jest najbardziej pracochłonna część, której łatwość w dużej mierze zależy od stopnia dojrzałości liści. 
Polecam najpierw odciąć kolce, potem pociąć liście na dwie części. Zazwyczaj potem ścinam skórę z jednej strony liścia i zeskrobuję żel do miski za pomocą łyżki lub noża. 
Osobiście na tym kończę przygotowanie żelu. Część osób moczy liście w wodzie i cedzi przez sitko. Najlepiej, jeśli w żelu nie ma drobinek liści ani żółtego soku, lecz w praktyce często jego odrobina trochę zostaje.

Pzepis na napój z aloesem

Przepis jest w sumie bardzo prosty. Wystarczy w blenderze zmiksować aloes z wodą. Można oczywiście dodać odrobinę miodu lub innych dodatków. Jak kto lubi! :) Najważniejszą częścią przepisu jest odpowiednie przygotowanie liści, jak powyżej opisane!


Jeśli nie macie aloesu, zachęcam do zrobienia soku z żyworódki, ,,mleka" roślinnego lub ajurwedyjskiego naparu. Na pewno jakiś inny ciekawy przepis się znajdzie na blogu! 

Cyprian

LOSOWY POST:

  • ROŚLINY WEWNĘTRZNE NA ZEWNĄTRZ? AWOKADO
    03.07.2017 - 0 Comments
     Przyszło lato i na zewnątrz jest gorąco. Chyba, że akurat jesteś w Polsce i pada. U mnie najpierw był upał, teraz jest zimno. Niech żyje warszawski klimat! W każdym razie zawsze zadaję sobie pytanie: wynieść tą roślinę na zewnątrz, czy…
  • ORGANIZACJA CZASU
    08.02.2019 - 0 Comments
     Nowy Rok Chiński to idealny moment na wznowienie pierwszych noworocznych postanowień. Jest już rok ziemnej świni według chińskiego kalendarza i sam w tym roku zamierzam wreszcie podjąć się tego, co zapowiadam od dawna: blog wreszcie stanie…
  • UPRAWA SŁODKIEGO ZIEMNIAKA - BATATA
    05.06.2018 - 0 Comments
     Wolę bataty od ziemniaków. Słodsze, smaczniejsze, większe. Choć nie ukrywam, że źle przyprawione robią się mdłe. Ciekaw jestem, czy bataty z ogrodu są jeszcze lepsze od tych ze sklepu. W tym roku po raz pierwszy uprawiam bataty. Wilec…
  • JAK POSADZIĆ AWOKADO?
    13.06.2017 - Comments Disabled
    Polecam wielu osobom zacząć ogrodnictwo z awokado, ponieważ jest to roślina łatwa w uprawie, znana i lubiana. Ale często kończy się na tym, że ta roślina po prostu zniechęca... Bardzo znaną metodą jest posadzenie awokado na szklance za…
  • JAK ZWIEDZAĆ WARSZAWSKI OGRÓD BOTANICZNY UW?
    22.04.2017 - 2 Comments
     Hej!  Jakiś czas temu wybrałem się ze znajomymi na otwarcie ogrodu botanicznego uniwersytetu warszawskiego w Warszawie. Czy warto go odwiedzać zaraz się dowiecie :) Ogród mieści się na Alejach Ujazdowskich 4 - dość…