Epipremnum aureum jest niezwykle żywotną rośliną, dlatego wszystkim początkującym polecam uprawę tej rośliny, która sprawia dużo satysfakcji od samego początku.W tym poście opiszę roślinę oraz powiem jak należy skutecznie się nią zajmować.
Najpierw trochę o tej roślinie. Jest to pnącze z rodziny obrazkowatych (Araceae) wraz z monsterą dziurawą, filodendronami, anturium, skrzydłokwiatem - można by ją nazwać rodziną typowych polskich roślin doniczkowych :)
Scindapsus w swoim naturalnym środowisku (pochodzi z tropikalnej południowo-wschodniej Azji a dziś rośnie w licznych miejscach wskutek introdukcji - np. na wyspie Reunion) ma wielkie, dziurawe liście oraz łodygę dorastającą do 4 cm szerokości. W domowych warunkach jest to ponoć nieosiągalne.
O dziwo, jest zwane ,,pnączem diabła". Nie jestem w stanie znaleźć
wyjaśnienia do tego przydomka! Jest trochę wbrew naszej intuicji, która
byłaby bardziej skłonna ,,miło" nazywać to pnącze, zważywszy na jej
liście w kształcie w serc. Również w chińskiej ideologii 风水 (Feng Shui) roślina ta jest bardzo doceniana.
Pielęgnacja
Pielęgnacja epipremnum jest niezwykle prosta, gdyż aby zapewnić jakikolwiek wzrost, wystarczy tylko i jedynie podlewać roślinę. Polecam ją zazwyczaj zapominalskim, ponieważ scindapsus nie obrazi się gdy raz na jakiś czas zapomnimy o jego istnieniu... To niesamowite pnącze urośnie nawet w ubogiej ziemi czy małej doniczce!
Oczywiście
jeśli chcemy jej zapewnić optymalny wzrost, należy przestrzegać pewnych
zasad. Jak ze wszystkimi roślinami, odstępy czasowe między podlewaniem
zależą od tego, do czego dotychczas była przyzwyczajona roślina. Staramy się stopniowo zmieniać metody pielęgnacji, jeśli już to robimy. Tak więc przede wszystkim ważna jest stała obserwacja naszej rośliny.
Metoda ,,wyjazdu na wakacje"
Na
pewno nie robimy czegoś takiego, że dotychczas podlewaliśmy roślinę raz
na dwa dni małą ilością wody a z dnia na dzień nagle będziemy ją
podlewać wiadrem wody raz na trzy tygodnie.
Swoją
drogą bardzo polecam podlewać rośliny metodą "wyjazdu na wakacje", tzn.
podlewać rośliny solidnie raz na tydzień lub dwa dużą ilością wody (w
zależności od rozmiaru) zamiast podlewać codziennie małą ilością wody.
Przemawia za tym fakt, że rośliny przyzwyczajają się do warunków, które
im sprawiamy. Gdy wyjedziemy na tydzień, a podlewamy rośliny raz na dwa
tygodnie, te ostatnie nawet nie poczują, że nas nie było ! :) Ryzyko tej metody jest takie, że w chwili gdy roślina jest spragniona a my zapomnimy jej podlać może po prostu wyschnąć. Dlatego trzeba stale obserwować!
Jeśli
chcesz, aby twoje Epipremnum miało duże, piękne liście i grube łodygi
najlepiej jest je zimować w temperaturze między 15 a 18 *C.
Epipremnum może nawet wrosnąć się w ścianę jeśli pozwolimy mu na to. Niestety wiążą się z tym konsekwencję w postaci dziur w otynkowaniu i zerwana farba...
W zdrowym powietrzu zdrowy duch
Epipremnum jest tzw. rośliną oczyszczającą powietrze. Zostało przebadane i uzyskalo wzrowe wyniki. Zachęcam Cię do obejrzenia tego 4-minutowego filmiku (po angilelsku z napisami), ponieważ pokaże Ci, jak bardzo epipremnum jest silną i mocno działającą rośliną.
Poza aspektem związanym czystko z chemią powietrza, ta roślina rośnie bardzo szybko i jej sercowate liście są po prostu piękne! A zawsze uprawa takiej rośliny sprawia dużo radości i przyjemności.
Dzień dobry! Znacie gujawę? Będzie ona dzisiejszym tematem. Niedawno miałem możliwosc spróbowania owocu gujawy pospolitej. Jak smakuje?
Owoc gujawy pospolitej (Psidium gujava) zwany również gruszlą właściwą jest jasnozielony i je się go ze…
W ten jeden z ostatnich dni lata wreszcie dojrzała miechunka. Jest gotowa do zerwania. Dojrzewała całe lato. Mam nadzieję, że kryje w sobie słodycz. Słodycz, która przypomni mi chwile spędzone na żaglowaniu wśród polskich wód, jedzeniu świeżych…
Spacerując po parku, słyszałem ciekawą konwersację dwóch tubylców
,,Jak się nazywa ten park?" ,,Park Palm, łatwo zapamiętać - rosną w nim
palmy". Brzmi banalnie, wręcz głupio, lecz w rzeczywistości przy takiej
ilości palm można…
Godzina 17:25. Stacja paliw na krajowej E-siódemce.
Wracam z rodzinką z Południa. Jesteśmy straszliwie głodni. Zmuszeni brakiem wyboru, dwie godziny temu w Krakowie zjedliśmy w Makdrajwie Burger Kinga. Brzuchy powoli dają się we znaki. Ja śpię,…
Tamaryndowiec indyjski (Tamarindus indica) jest typową tropikalną rośliną: piękną, zieloną i mającą śliczne kwiaty owocujące pysznymi strąkami. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae), przez co jest spokrewniony z naszym grochem, bobem i…
Małe słowo
Cześć, jestem Cyprian,
miło mi Cię widzieć na Dzikim Parapecie! Poczuj się tu jak u siebie w domu i sięgaj do czego tylko zechcesz!
Rośliny, sport, podróże, muzyka to moje pasje! Uwielbiam się nimi dzielić
a jeszcze bardziej lubię poznawać opinie Czytelników, w tym Twoją!
Dlatego zachęcam Cię do pozostawienia po sobie śladu w postaci komentarza abym wiedział, że tu byleś! Sprawia mi to dużo radości i zawsze jestem bardzo wdzięczny.
Miłej lektury!
Twoja opinia
Stworzyłem ten formularz, aby się dowiedzieć co nieco o Tobie, Czytelniku Dzikiego Parapetu. To dla Ciebie piszę tego bloga i z Tobą dzielę się doświadczeniami, więc zależy mi na tym, aby poznać Twoją opinię o blogu:) Dziękuję!