poniedziałek, 29 kwietnia 2019

BABCINY PRZEPIS NA MAZURKA



Mazurek to tradycyjne wielkanocne ciasto. A kto mówi tradycja, mówi też jej warianty - a w przypadku mazurka jest ich bardzo dużo. W każdym wypadku podstawą jest jednak dobre kruche ciasto. Na takie ciasto dziś podzielę się przepisem.
Mimo, że wielkanocny czas już minął, wiosenna aura jest wciąż odczuwalna i zachęcająca do spędzania wiosennych poranków na pieczeniu ciast...

W takich przepisach liczą się przede wszystkim proporcje oraz wyczucie. Zapis takiego przepisu nie jest łatwy, ponieważ wykonując go wraz z osobą gotującą od razu zauważamy odpowiednie ruchy, konsystencje, itp.

Oto lista składników:
mąka pszenna, ok. 180g
skrobia ziemniaczana, ok. 60g (1/3 wagi mąki)
cukier, ok. 50g (trochę mniej, niż skrobi)
masło zimne, ok. 150g (3 razy tyle, co cukru)
żółtka 2(a w razie potrzeby 3)

opcjonalnie dodatki, czyli np. kakao (aby otrzymać czekoladowego mazurka), cynamon, kardamon, ...

Jeśli chodzi o wykonanie, jest ono bardzo proste. Po pierwsze, najpierw należy jajka ugotować na twardo, Po czym będzie trzeba je ostudzić i obrać.

W dużej misce lub na stole należy wysypać wszystkie suche składniki (mąka, skrobia, cukier, kakao, przyprawy) i je wymieszać wraz ze szczyptą soli. Następnie pokroić masło na jak najmniejsze kawałeczki i odrobinę wymieszać.

Jajka obrać, pozyskać same żółtka. Utrzeć na tarce o drobnych oczkach żółtka ponad miską ze składnikami i wymieszać całość. Mieszając, należy bardziej składniki ucierać, niż rzeczywiście mieszać. Chodzi o to, aby masło zimne zostało wymieszane z resztą składników. Dobrze jest to zrobić jak najszybciej i najdokładniej - to wymaga wprawy.

Gdy ciasto już będzie miało odpowiednią, kruchą, ale elastyczną konsystencję, możemy przełożyć nasze ciasto do docelowej formy i zostawić na noc/parę godzin w lodówce lub innym chłodnym miejscu. Chodzi o to, aby masło dobrze zastygło. Można ten etap oczywiście pominąć, ale ciasto może ładniej się upiec po przebyciu w lodówce. Pieczemy 15-20 minut w 180 stopniach Celsjusza.

Następnie możemy przejść do dekoracji, czyli w zależności od gustu kremów orzechowych, czekoladowych, konfitur owocowych... Tutaj nie będę się rozpisywać, ponieważ każdy ma swoje preferencje i sprawdzone przepisy.

W mazurku na zdjęciu zrobiłem polewę z białej czekolady z kardamonem posypaną kandyzowanymi czereśniami. (100 mL śmietanki 30% podgrzać, dodać szczyptę kardamonu, zdjąć z gazu i dodać 200 g białej czekolady. Wylać na ostudzonego mazura i udekorować czereśniami, ewentualnie polać mleczną czekoladą. )



Mazurek ze zdjęcia wyszedł bardzo słodki (przede wszystkim polewa). Jeśli ktoś preferuje mniej słodkie ciasta, polecam eksperymentować z zamienianiem składników, itp.

Smacznego i czekam na Wasze sprawdzone przepisy lub inne wersje tego! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOSOWY POST: