niedziela, 28 października 2018

HISTORIA PEWNEGO KWIATKA

 
 Ten rok był owocny i obfity jeśli chodzi o pewne rośliny. W zeszłym roku sadziłem hibiskusa latem i niestety nie zdążył mi zakwitnąć, poległ na pączkach kwiatowych. Jednak w tym roku jest zupełnie inaczej, albowiem późnym latem zebrane owoce nie mieściły mi się w rękach :) Jak to jest z tym hibiskusem, że taki zmienny?

 Hibiscus sabdariffa, Malvaceae, Malwowate
 
Ketmia szczawiowa, należąca do rodzaju Ketmia, czyli Hibiscus, bardzo dużej grupy roślin która obejmuje zarowno gatunki ozdobne, jak i użytkowe - tak jak w przypadku ketmii szczawiowej. 

Pochodzi z Gwinei, ale jest znana od stuleci na całym kontynencie afrykańskim i od niedawna znana również na Zachodzie pod nazwą komercyjną "hibiskus". Znany głównie z przepysznych, czerwonych naparów przyrządzanych z suszonych owoców. Ma również działania obniżające ciśnienie, przeciwzapalne, tonizujące i przede wszystkim potrafi ochłodzić organizm latem, podczas gdy zimne napoje zawodzą.

 Uprawa

 Uprawa tej ketmii jest w zasadzie prosta. Nasiona moczone standardowo 24h w ciepłej wodzie, wysiane do żyznej i przepuszczalnej ziemi (mieszanka torf i włókno kokosowe, perlit). Lubi słońce, gdy korzenie wychodzą spod doniczki, przesadzamy do większej. Dużo nawozimy, podlewamy obficie. Od maja roślina stała na zewnątrz, łapała pełne słońce :) Oczywiście po stopniowej aklimatyzacji! (Od cienia, zadaszonego miejsca powoli do okrytego i słonecznego). 

Jeśli chcemy owoce i kwiaty, wysiewamy nasiona w lutym-marcu w domu i trzymamy je aż do utrzymującej się temperatury min. 10-15 stopni Celsjusza na zewnątrz

Odniosłem wrażenie, że moje ketmie nie dały z siebie wszystkiego, w następnym roku zamierzam lepiej się nimi zająć :)

Oczywiście jeśli zamierzamy zbierać owoce nawozimy jedynie nawozami organicznymi lub certyfikowanymi, nie korzystamy z ŻADNYCH środków chemicznych, owadobójczych, itp. Jedynie to, co nam Matka Natura dała (a mamy naprawdę pełen wachlarz możliwości - od nawozów na bazie skórki od banana, poprzez środek na owady na bazie oleju rydzowego, kończąc na dostępnych w sklepach produktach typu biohumus).
 Zawiązki kwiatów na roślinie.
 

 Trochę większe pąki kwiatowe.
 Kwiat ketmii kwitnie parę godzin, po czym się zwija i spada. Na szczęście same pąki i owoce są piękne same w sobie.
Zbiory
  
 W zależności od naszego celu, mamy parę możliwości na zbiory:

- owoce dekoracyjne: Jeśli chcemy mieć ładne, dekoracyjne suche owocostany hibiskusa w całości, najlepiej je zerwać zanim w pełni dojrzeją, gdy torebka wewnątrz jest wyraźnie zamknięta, lekko zielonkawa.

- owoce suszone na herbatę: Trzeba wyczuć ten dobry moment, gdy owoce są najbardziej "mięsiste", grube i mają żywy kolor. Wtedy zrywamy owoc, a następnie je od razu przygotowujemy do suszenia: kroimy, w środku nasiona mogą jeszcze być niedojrzałe, usuwamy całę torebki nasienne i zostawiamy same "płatki". Wykładamy je na ręczniku papierowym i czekamy aż wyschną.

- nasiona: w tym celu czekamy, aż torebki nasienne się otworzą i będą twarde, wręcz suche. Wtedy owocostany otwierają się prawie same i wypadają z nich dziesiątki nerkowatych nasion.
Powodzenia w uprawie! :)
Czekam na zdjęcia i ewentualne pytania dotyczące uprawy

Cyprian

LOSOWY POST:

  • KRÓLOWA KWITNIE!
    05.04.2017 - 2 Comments
     Witajcie drodzy ogrodnicy :)  Tytuł odwołuje się do poprzedniego posta o marancie - w nim prezentowałem Wam tą ciekawą roślinkę. Dzisiaj znowu zacznę o wiośnie.  Tym razem to maranta stała się jej ofiarą, że tak powiem.…
  • ZWIEDZANIE ASYŻU - NAJLEPSZE, CUDOWNE MIEJSCE
    26.05.2017 - 0 Comments
     Cudowny post o cudownym miejscu. Może już skończę z tymi cudami, jeśli jesteś mądry (skoro czytasz mojego bloga to nie wątpię w to!) to zrozumiesz, że coś jest na rzeczy... Coś chyba jest - cud w Asyżu! Jeśli jesteś moim wiernym fanem,…
  • BEZSZELESTNA CZAPLA
    08.04.2018 - 0 Comments
    Słychać chlupot wody, gdzieniegdzie na powierzchni wody ukazują się rybki. Mijam strumyk. Robiąc długi krok, skacząc z brzegu na wielki głaz, zamieram w bezruchu. Ponieważ ona się patrzy na mnie, ja na nią. Stoję oko w oko z czaplą siwą. Jednak…
  • AJURWEDYJSKI NAPAR NA DOBRY POCZĄTEK DNIA
    28.09.2017 - 0 Comments
    Nic nie wiedząc, stosujemy ajurwedę. Nieświadomie, bardzo często - tak to już jest. Daję dziś przepis na przepyszny, całoroczny ajurwedyjski złoty napój. Złoto tego napoju polega na obecności kurkumy: pomarańczowo-żółtego kłącza, bardzo podobnego…
  • JAK OTWORZYĆ KOKOSA W 3 MINUTY? TUTORIAL KROK PO KROKU + 4 ZASTOSOWANIA KOKOSA MŁODEGO
    26.07.2017 - 0 Comments
     Bezpieczne rozłupanie kokosa jest naprawdę twardym orzechem do zgryzienia (lol). Możesz się brać za to wiertarką albo siekierą, wtedy na pewno go otworzysz, ale czy nie otworzysz sobie przy tym ręki? Po raz kolejny przychodzę z…