wtorek, 2 października 2018

DZBANECZNIK DZBANKUJE!

 Tyle na to czekałem, aż w końcu polubiłem Nepenthes jako roślinę doniczkową z dekoracyjnymi... liśćmi!
Dzbanecznik, roślina owadożerna znana przede wszystkim ze swoich ozdobnych, żądnych krwi dzbanków. W naturze pnącze rosnące w tropikach łapie nawet ssaki takie jak szczury a nawet małe ptaki. Dzbanecznik ma bardzo bogatą historię. Zachwycał botaników od zawsze, chociaż nie zawsze był tak dobrze znany. Na początku, tuż po odkryciu, myślano, iż dzbanki służą jedynie do łapania wody.
Tymczasem dzisiaj wiemy już nieco więcej na temat tej wymagającej rośliny. Jak większość egzotyków, jest bardzo wybredna. Najczęściej, gdy kupimy dzbanecznika spotka nas przykra rzecz: zrzucenie, wysuszenie wszystkich dzbanków. Jest to trochę "normalne", ponieważ pnącze zanim na dobre będzie rosnąć na naszym parapecie, musi je jak i nas zaakceptować poprzez okres aklimatyzacji. Czasem trwa parę tygodni, czasem paręnaście miesięcy. 

Mój Nepenthes ventrata aklimatyzował się ponad rok. Szczerze mówiąc, jakoś bardzo mu tego nie ułatwiałem, może dlatego też trwało to aż tyle czasu! Był w kuchni, przy północnym parapecie. Bliskość owoców też niekoniecznie pomaga.
 Podstawowe wymagania dzbanecznika to wysoka (wręcz bardzo wysoka) wilgotność powietrza, dużo rozproszonego światła. W zależności od gatunku również trzeba się mniej lub bardziej bawić w zmianę temperatur, naświetlanie. 

Jednak przede wszystkim, cierpliwość.

LOSOWY POST:

  • OLSZTYN - CO W NIM ZWIEDZIĆ?
    02.08.2017 - 0 Comments
     Olsztyn jest bardzo uroczym miasteczkiem, naprawdę. Pojechałem tam z rodzicami rankiem po imprezie ze znajomymi poprzedniej nocy. Fajna zabawa, ale niestety podróż odbyła się ciężko. Bywa. Celem podróży była wizyta u jakiegoś znajomego moich…
  • WŁOSKIE ROŚLINY
    30.04.2019 - 0 Comments
     Włochy leżą w pełnym środku Morza Śródziemnego, a więc panuje w nich śródziemnomorski klimat. Cechuje się ciepłym i suchym latem oraz łagodne i wilgotne zimy, bez mrozów. Ten klimat jest bardzo specyficzny i taka właśnie jest roślinność:…
  • ROZWÓJ POLSKIEJ BAWEŁNY
    23.06.2018 - 0 Comments
     Pamiętasz bawełnę z nasion? W międzyczasie udało mi się pobrać sadzonkę z dorosłej rośliny, ukorzenić ją, zwalczyć na niej szkodniki i.... stracić ją podczas wyjazdu. Powracam zatem do mojej bawełny generatywnej :) Bawełna przeżyła swoją…
  • CHERYMOJA - CO TO JEST I Z CZYM TO SIĘ JE?
    08.11.2018 - 2 Comments
    Tematem tego posta jest owoc, którego zakup mnie niesamowicie ucieszył - był to dla mnie jeden z tych"nieosiągalnych" owoców egzotycznych. A jednak! Nieoczekiwanie znalazłem go w sklepie dwa dni przed Wigilią. Ale co to właściwie jest...? Kiedy…
  • KIWANO W
    17.06.2017 - 0 Comments
     Dziś posadziłem do dużej donicy moje siewki kiwano (ogórka afrykańskiego) do wielkiej donicy z bambusowymi tyczkami, aby mogły się po nich wspinać!