niedziela, 8 kwietnia 2018

BEZSZELESTNA CZAPLA

Słychać chlupot wody, gdzieniegdzie na powierzchni wody ukazują się rybki. Mijam strumyk. Robiąc długi krok, skacząc z brzegu na wielki głaz, zamieram w bezruchu. Ponieważ ona się patrzy na mnie, ja na nią. Stoję oko w oko z czaplą siwą. Jednak wiem, że to nie ja widzę ją, lecz ona widzi mnie.
Głuchy dźwięk migawki odbija się echem po parku, ptak sobie z niego nie robi nic a nic. Spokojnie czeka na okazję. Nie marnuje energii na chwytanie pożywienia, uganianie się za rybami. Chwilami zastanawiam się, czy ona aby nie medytuje...
Czapla siwa nieraz stoi jak posąg godzinami, co sprawia, że zwierzęta widzą ją pod wodą jedynie jako długie "badyle" podobne do trzciny. Tak więc czapla ma idealne predyspozycje do łowienia ryb, które są jej głównym pożywieniem. Robi to, co udaje jej się najlepiej.
 Człowiek z kolei (głównie rybak) stara się o wytępienie czapli od zarania dziejów, ponieważ ta kaleczy i je ryby - potencjalne trofeum rybaka. Czapla, nieprzystosowana do walki z człowiekiem często padała jego ofiarą. Jednak została podjęta ochroną, co zmieniło odrobinę postać rzeczy.
Smukła, dostojna sylwetka czapli upiększona jest długimi piórami wyrastającymi zza głowy podczas okresu godowego - tym sposobem czapla wabi potencjalne partnerki do lęgu, odbywającego się raz do roku na wiosnę. Młode czaplątka wysiadywane w gniazdach na drzewach są narażone na liczne niebezpieczeństwa, chociażby napad ptaków drapieżnych (np. jastrząb). 
Czujne oko czapli wyszukuje rybek, które może pożreć jednym kłapnięciem dzioba. Widzi wszystko dookoła.
Idealnie wtapiając się w tło, czapla staje się niewidoczna dla ryb. Najczęściej widujemy ją samą, w trakcie polowania. Preferuje miejsca bagniste, nad zbiornikami wodnymi.  
 Porusza się bezszelestnie,b przenosi nogi ponad powierzchnią wody. Skupia uwagę na jednej zdobyczy, ale nic na zewnątrz nie umyka jej uwadze.
 Dziób czapli niczym strzała wystrzelona z łuku łapie zdobycz. Szyja czapli pręży się i nadaje uderzeniu siłę. Żółty dziób zaciska się na rybie i wyjmuje ją z wody. Ryba kończy jako obiad czapli lub jej potomstwa. Dorosły ptak zjada do pół kilograma pożywienia dziennie. Nie stanowią go jedynie ryby, znajdą się też małe ssaki, bezkręgowce i owady. Ich resztki często widzimy w formie wypluwek.
Widząc jak czapla połyka zdobycz, można bezproblemowo stwierdzić jej pokrewieństwo z innym wodnolubnym ptakiem - a mianowicie pelikanem. Czapla bowiem należy do rzędu pelikanowych (Pelecaniformes) wraz z kormoranem, ibisem i rzecz jasna pelikanem.
 Niesamowitym doświadczeniem jest jednak oglądanie, wręcz doświadczenie lotu czapli. Wzbija się ona w lot w mgnieniu oka, w majestatyczny sposób; rozpina szeroki pióropusz skrzydeł i wzbija się w powietrze prawie równolegle do gruntu. Powolnymi, lecz silnymi machnięciami skrzydeł oddala się od nas w parę sekund. Po chwili zostaje po niej tylko wspomnienie...

Obserwacja czapli jest czymś niesamowitym i otwiera, a przede wszystkim niesamowicie regeneruje nasz umysł. Nawet chwilowe spotkania pozwala nam zapomnieć o każdej nieistotnej sprawie i wzbudza w nas prawdziwą wolę życia. Jedyne co możemy zrobić, to patrzyć, i się uczyć...

LOSOWY POST:

  • OWOC OLEANDRA
    26.12.2017 - 0 Comments
     Owoc oleandra pospolitego (Nerium oleander), który przywiozłem tego roku z Włoch wreszcie dojrzał. Prezentuje się on jako torebka wypełniona masą maleńkich, włochatych nasionek. Jest około 15 takich owoców, każdy jest pełen nasion, więc…
  • MIECHUNKA
    20.09.2017 - 0 Comments
    W ten jeden z ostatnich dni lata wreszcie dojrzała miechunka. Jest gotowa do zerwania. Dojrzewała całe lato. Mam nadzieję, że kryje w sobie słodycz. Słodycz, która przypomni mi chwile spędzone na żaglowaniu wśród polskich wód, jedzeniu świeżych…
  • POMYSŁ NA FIT ŚNIADANIE: ZIOŁOWE KOTLECIKI Z QUINOA
    11.09.2017 - 0 Comments
    Jeśli ty też masz dosyć budzić się rano, jeść mdłe owsianki albo nudne kanapki, ten przepis jest w sam raz dla Ciebie! Bo powiem szczerze, powstał on na spontanie, kiedy miałem naprawdę dość owsianki, a kanapki mi nie przechodziły przez przełyk.…
  • AWOKADO Z PESTKI
    15.10.2021 - 0 Comments
     Odkąd ujrzałem na własne oczy, co może wyrosnąć z pestki awokado aż ciężko mi wyrzucić do śmieci pozostałości po zjedzonym owocu... Dlatego pestka jest na swego rodzaju kwarantannie w zlewie, czekając na wyrok, który zarządzi jej losem :…
  • WIELKANOCNY MAZUR 2020 - POMYSŁ NA DEKORACJĘ
    15.04.2020 - 0 Comments
    W tym roku postanowiłem udekorować mazura bocianem na pamiątkę pierwszego mazura, którego dekorowałem. Historia z tym związana jest trochę śmieszna i przykra. Jak byłem mały (mogłem mieć może 7 lat), pomagałem w przygotowaniu Świąt Wielkanocnych.…