czwartek, 8 marca 2018

ROZSADY NA SEZON 2018 - CZAS START! PRZEGRODOWA KIEŁKOWALNIA

 Szerze powiedziawszy, wiosna mnie tym razem zaskoczyła. Niby przymrozki, niby jeszcze pełna zima w poniedziałek, a w sobotę zapowiadają 15 stopni. Mam nadzieję, że temperatura już tylko będzie rosła!
W zeszłym roku to passiflory zapowiedziały wiosnę. W tym roku to nasiona, które wysiewam. Po poście o grupowej kiełkowalni zamierzam pokazać alternatywę dla tych, co nie lubią się bawić w egzotyki, ale chcą z kopyta ruszyć z nasionami sezonowymi. 
 Przegrodowa Kiełkowalnia - jej zalety
 Powiedziałem wtedy, że minusem grupowej kiełkowalni jest brak informacji o tym, jaka roślina nam wykiełkowała - w takim wypadku trzeba dobrze znać wygląd młodych siewek - wtedy można sobie pozwolić na kiełkowalnię. Jednak gdy macie dużo nasion do wysiania, nie znacie ich dobrze polecam wam metodę podobną do tej ostatniej. Przegrodowa Kiełkowania działa na tej samej zasadzie co Grupowa - w dużym pojemniku kiełkują liczne nasiona, co pozwala zagospodarować cenne miejsce na parapecie i usprawnia podlewanie oraz pielęgnację naszych siewek a przede wszystkim mają towarzystwo do pogaduszek ;) Bo jakby ktoś dalej nie wiedział, rośliny między sobą rozmawiają i dla niedowiarków istnieje od groma badań, które to potwierdzają.
Jak wykonać Przegrodową Kiełkowalnię?

 W gruncie rzeczy można użyć prawie tych samych materiałów, co w Grupowej Kiełkowalni. Przygotuj dobrą mieszankę podłoża (np. ziemia ogrodnicza, torf, piasek, perlit); plastikowe lub inne nierozkładające się i sztywne elementy (przegródki), naklejki typu post-it, na których można pisać oraz co najważniejsze duży pojemnik (niski, ale szeroki!).

Jedyne, co trzeba zrobić to nasypać podłoże do pojemnika, w zależności od jego długości i szerokości wyciąć przegródki z wybranego materiału, posadzić nasiona i opisać karteczki. 

Polecam poza nazwą rośliny dopisać też datę siewu!

A teraz, do motyki!

LOSOWY POST:

  • ZEW WIOSNY U PAULOWNI
    11.02.2018 - 0 Comments
    Wspomnijmy ten post z ubiegłego miesiąca. Teraz trochę się zmieniło, a bowiem paulownia urosła jeszcze więcej. Ma piękne, zielone liście i włochate łodyżki. Widać, że poczuła zew wiosny.
  • CHERYMOJA - CO TO JEST I Z CZYM TO SIĘ JE?
    08.11.2018 - 2 Comments
    Tematem tego posta jest owoc, którego zakup mnie niesamowicie ucieszył - był to dla mnie jeden z tych"nieosiągalnych" owoców egzotycznych. A jednak! Nieoczekiwanie znalazłem go w sklepie dwa dni przed Wigilią. Ale co to właściwie jest...? Kiedy…
  • NOWE NASIONA NOWE ROŚLINY CZ. 1: PASSIFLORA, DAKTYLOWIEC, EUKALIPTUS
    11.02.2017 - 2 Comments
     Cześć! W tym poście pochwalę się z Wami moimi najnowszymi nabytkami. Ten post będzie podzielony na dwie części, inaczej byłby za długi. Druga część wyjdzie w następną środę. Zacznijmy od tej sławnej passiflory. 1. Męczennica niebieska…
  • ROCZNICA ŚMIERCI CHOPINA
    17.10.2021 - 0 Comments
    Ilekroć jestem na cmentarzu Père Lachaise w Paryżu, grób Chopina jest obsypany w kwiatach, jako jedyny lub jeden z nielicznych. Za każdym razem również spotykam przechodniów mówiących po polsku. Wydaję mi się, że kult powstały wokół osoby Fryderyka…
  • DUŻA GUJAWA
    29.12.2018 - 0 Comments
     Gujawa z nasiona zasłużyła na chwilę uwagi: tak urosła, że teraz to ona króluje na parapecie. Jest najwyższą spośród roślin parapetowych. Chwilę temu była jeszcze taka chuda, taka mała... Dokładnie tak wyglądała ponad rok temu: Dziś…