piątek, 20 października 2017

JAK PRZESADZAĆ STORCZYKI PHALENOPSIS, ABY DODAĆ IM SIŁ?


Po marcowej wystawie orchidei 2017 obiecałem napisać co nieco o pielęgnacji storczyków. W tym poście powiem Ci, jak przesadzić storczyka tak, aby jak najlepiej się przyjął i mógł pędem ruszyć w górę w nowej doniczce.

Po pierwsze, zachowajmy zasadę: wszystko, co zielone żyje i przeprowadza fotosyntezę dla rośliny. U orchidei korzenie również przeprowadzają fotosyntezę, dlatego je zostawiamy. Co innego jak są zielone - zgniłe :/ Ten storczyk, co przesadzałem tak się rozrósł, że miał 15-centymetrową kłodzinę wystającą z doniczki, część już była sucha i zdrewniała. Według nauki, ta kłodzina jest martwa, ale ja zawsze wolę na wszelki wypadek ją zachować: nic mnie to nie kosztuje, a ryzykuję utratę rośliny. 

Na zdjęciu przesadzam storczyka z rodzaju Phalenopsis, czyli ćmówkę.


1. Podłoże

Najpierw przygotujmy podłoże - najlepiej kupić gotową mieszankę jeśli chodzi o przygotowanie jednego storczyka, ale jeśli mamy ich kilka bardziej nam opłaci kupić się wszystko oddzielnie. W skład wchodzi drobno mielona kora, grubo mielona kora, włókno kokosowe. Ewentualnie trochę ziemi lub kompostu. W proporcji 4:4:1:1:1 - czyli w większości podłożem jest kora.


2. Korzenie

Storczyka wyjmujemy ze starej donicy. Patrzymy na korzenie. Stare, miękkie i brązowe korzenie usuwamy sekatorem. Są one martwe. Zielone zostawiamy. Jeśli nie jesteśmy pewni czy korzenie są żywe, sprawdzamy, czy są twarde, czy flakowate. Twarde są żywe. Można je spryskać takim ochronnym nawozem na bazie grejpfruta jeśli mamy :)

Nota bene zauważyłem, że w starych korzeniach jest taka twarda żyłka. Ciekawe.  


 3. Przesadzenie

 Gdy już oczyściliśmy korzenie, nasypmy trochę mieszanki podłoża do nowej, większej donicy storczyka po czym wsadźmy naszą roślinę. Wepchnijmy delikatnie korzenie do doniczki i zasypmy mieszanką podłoża. 


 Storczyków lepiej nie przesadzać gdy kwitną. Ten kilkunastoletni storczyk kwitnie bez przerwy, więc ciężko znaleźć moment, gdy nie ma żadnego pędu kwiatostanowego. Po przesadzenie pozostaw w misce wypełnionej miękka wodą tak do 3/4 doniczki przez parę godzin, aby podłoże mogło dobrze nasączyć się wodą.


 Od wiosny do końca lata należy nawozić storczyki. Powinno się stosować nawozy płynne. Ja używam Nawozu "moc kwiatów" od Targetu i w pełni mogę ten produkt polecić :)


 Pytania?

Cypi!

LOSOWY POST:

  • POSKROMIĆ LISZAJ (EC) - JAK SIĘ ICH POZBYĆ LUB NIE
    29.05.2017 - 0 Comments
     Nikt ich nie lubi, nikt się do nich nie przyznaje, ale wszyscy wiedzą o co chodzi. Chociaż... czyżbyśmy się nie zrozumieli? Liszajec szary jest porostem porastającym skały (jako epilit (1) ), na glebie, mchach lub na drzewach (jako epifit…
  • PALMA MATUZALEM - PIERWSZY ŻYJĄCY DAKTYLOWIEC Z JUDEI OD 2000 LAT
    23.11.2020 - 1 Comments
      Kiedy rozmawiam ze znajomymi o roślinach, nieraz porównuję je do ludzi na różnych płaszczyznach pokazując, czym się różnimy. Gdy w grę wchodzi czas, dość przemawiającym przykładem jest cudowny przypadek palmy, którą ochrzczono…
  • STAROPOLSKIE TROPIKI - HOTEL ARBITER RADOM
    31.07.2017 - 0 Comments
    Godzina 17:25. Stacja paliw na krajowej E-siódemce. Wracam z rodzinką z Południa. Jesteśmy straszliwie głodni. Zmuszeni brakiem wyboru, dwie godziny temu w Krakowie zjedliśmy w Makdrajwie Burger Kinga. Brzuchy powoli dają się we znaki. Ja śpię,…
  • MORINGA OLEJODAJNA - CIEKAWE DRZEWO
    23.02.2020 - 0 Comments
    Wspominając post o drzewie cudów, chciałbym go skompletować dodając co nieco wiedzy zdobytej poprzez doświadczenie oraz podróż. Spotkałem moringę wiele razy w środowisku naturalnym podczas mojej podróży na wyspę Reunion. Moringa…
  • PRZYGODA Z FATSI - CIĄG DALSZY
    29.11.2017 - 0 Comments
    Piękna fatsi, królowa parapetów i doniczek. Dlaczego? Śliczne liście, zielony kolor. Niezwykła lekkość. Fatsja japońska. Roślinę zwaną jako fatsi możesz znać już z posta o Asyżu lub z posta o wysiewie nasion. Dzisiejszy jest kontynuacją tego…