środa, 19 kwietnia 2017

STAY HYDRATED ALBO BĄDŹ JAK CIBORA - JAK ROZMNAŻAĆ CIBORĘ PAPIRUS?


Hej! Wracam dzisiaj do tematu cibory, który poruszyłem w poście o moich nowych nasionach. Obiecałem powiedzieć Wam o niej więcej :) Zacznijmy od tego, żebyśmy nie nazywali każdjec cibory papirusem! Bardzo Was o to proszę

Każdy papirus jest ciborą, ale to nie znaczy, że każda cibora jest papirusem. Papirus to Cyperus papyrus. Istnieje jednak pewnych 699 gatunków tej rośliny, więc nazwanie każdej z nich papirusem jest błędne. Moim okazem jest cibora zmienna (Cyperus alternifolius - z łaciny alternus: alternatywny; folius liść, moglibyśmy więc nazwać tę roślinę ciborą o zmiennych liściach) , bardzo popularna w Polsce, należąca do rośliny ciborowatych (Cyperaceae).

Cibora zmienna jest byliną (zob. dziki słownik) rosnącą na bagnistych terenach gorących krajach. Pochodzi z Madagaskaru, gdzie dziko rośnie. Normalnie dorasta do 120 cm wysokości, latem zakwita. Cyperus alternifolius  ma okrągła, dość twardą, ciemnozieloną łodygę oraz cienkie, ostre na krawędzi trójkątne liście.

Z kolei cibora papirusowa ma trójkątną w przekroju łodygę oraz nitkowate liście.

Nasuwa się pytanie: jak ją pozyskać? znam trzy sposoby.

Kup sadzonkę. Gdy nie miałem jeszcze swojej cibory, wszędzie szukałem już wyrośniętej, dużej sadzonki. W sklepach nie znajdowałem, udało mi się u babci. Cała historię opowiedziałem w innym poście (zob. ten post). Po znalezieniu tej dużej cibory, oczywiście nie raz widziałem ją w sklepach (np. w Leroy Merlin i u Tomaszewskiego).

Wysiej z nasion. Nasiona można kupić w sklepie ogrodniczym, przez internet lub zebrać z owocującej rośliny. Wszystkie trzy opcje działają :) Nasiona wysiej do ziemi (najlepiej specjalnej do wysiewu nasion), przetnij plastikową butelkę w pół i załóż na doniczkę, aby stworzyć mikroklimat. Regularnie podlewaj, najlepiej zrób małe bagienko.

Rozmnóż wegetatywnie. Należy uciąć "parasolkę cibory, i włożyć do góry nogami do miski z wodą. Po jakimś czasie wypuści korzenie, wtedy przesadź ją do doniczki i zasyp ziemią. Młode cibory pojawią się niedługo. 

Jak dbać o ciborę?

Cibora kocha wodę. Powinna stać w doniczce bez dziur w podstawie, aby woda nie odpływała. Woda powinna zawsze trochę zalegać w doniczce - inaczej liście cibory będą brązowieć (jak na zdjęciu). Można ją spryskiwać 2-3 razy w tygodniu, latem częściej. Przy przesadzaniu, należy zawsze dać gruby, dobry drenaż na spód doniczki. 

Powodzenia w uprawie!

LOSOWY POST:

  • JESIENNY DESER ZE ŚLIWKAMI, JABŁKAMI I CYNAMONEM
    03.10.2017 - 2 Comments
    Przepis na to jest banalnie prosty - powstał w wyniku jesiennego głodu na śliwki i cynamon. Najpierw przygotuj:  - śliwki węgierki - cukier trzcinowy - cynamon - gałkę muszkatołową - ekstrakt waniliowy (na etanolu, nie taki tłusty) -…
  • SMOK SIĘ ROZKRZEWIA
    01.02.2017 - 6 Comments
    Tak! Wreszcie coś się dzieje w pojemniku z pitają, czyli po łacinie Hylocereus undatus. Jest to smoczy owoc, o którym już pisałem w oddzielnym poście. Ten z kolei jest po to, aby Wam pokazać jakie zmiany zachodzą w tym kaktusie.  Mój…
  • SZARAŃCZYN STRĄKOWY - ROCZNE SADZONKI
    24.08.2018 - 0 Comments
    Już jakiś czas (ponad rok!) rośnie u mnie na parapecie drzewko świętojańskie a ja dalej go nie pokazałem! Posadziłem go w czerwcu zeszłego roku, wzrost miał dość powolny. Mogło to być spowodowane jałowym, kokosowym podłożem, lecz może to być też…
  • UPIEKŁEM ZIEMIĘ
    08.03.2017 - 0 Comments
    Fakt, że upiekłem ziemię nie czyni ze mnie mieszkańcem Wariatkowa. Miało to jednak konkretny cel. Pieczenie gleby było potrzebne do otrzymania amatorskich "warunków laboratoryjnych". Za wszelką cenę chciałem mieć pewność, że ziemia nie okaże się…
  • BABY ANANAS Z ROZETY
    17.11.2018 - 0 Comments
    Kolejna roślina, która bardzo szybko wyrosła z parapetu. Ananas uzyskany z rozety ananasa ukorzenił się bardzo szybko z równą prędkością zaczął wypuszczać nowe liście. Ananas comosus jest bromelią, należy do rodziny Bromeliaceae. Ciekawostką jest…